Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 14:16

Komin w domu – baza wiedzy

W ostatnich czasach coraz więcej osób decyduje się na budowa własnego domu. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych inwestycji. Warto wiedzieć jednak, że podczas budowy trzeba pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Konieczne jest wykupienie lub zrobienie projektu domu, który musi zostać zaakceptowany, by możliwe było uzyskanie niezbędnego pozwolenia na budowę. Jedną z części, której nie może zabraknąć na projekcie jest komin. Jeśli nie zostanie on zawarty w planie budowy, to niestety, ale otrzymanie pozwolenia może okazać się niemożliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć czemu komin w domu ma tak duże znaczenie, zapoznaj się z poniższym poradnikiem.
  • 28.02.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Komin w domu – baza wiedzy

Czy komin w domu jest niezbędny?

Wiele przyszłych inwestorów zastanawia się, czy budowa komina tak naprawdę ma znaczenie. Komin jest niezbędnym elementem każdego budynku. Musi być on zawarty w projekcie domu, a także każdego innego budynku, nawet tego, który zostanie oddany do publicznego użytku. Istnieją dwa rodzaje kominów, komin palny, którym wydostają się efekty spalania paliwa pieca grzewczego. Drugim rodzajem kominów, są kominy wentylacyjne, tego rodzaju komin umożliwia cyrkulację świeżego powietrza wewnątrz budynku. Odpowiednia cyrkulacja zapewnia utrzymanie wilgotności na optymalnym poziomie, co uchroni domowników, przed grzybem. Czemu kominy systemowe mają tak duże znaczenie? To droga, dzięki której powietrze może wydostawać się na zewnątrz. Jest to więc droga cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku, a także jedyna droga, dzięki której niebezpieczne substancje mogą wydostawać się na zewnątrz. Chcąc zamontować wyciąg w kuchni konieczne jest jego podłączenie do komina, by gorące powietrze z zapachami z kuchni mogło wydostawać się na zewnątrz.

Jak odpowiednio zbudować komin w domu?

Wbrew opinii niektórych osób, budowa komina wcale nie jest tak banalnie prosta. Najlepiej, by tym zadaniem zajmowali się profesjonaliści w swojej dziedzinie, którzy mają nie tylko doświadczenie, ale co więcej odpowiedni sprzęt, dzięki któremu wykonywanie takich czynności staje się łatwiejsze, a przede wszystkim zapewni optymalne parametry pracy komina. Warto wiedzieć, że zbudowanie komina wymaga precyzji. Wystarczy drobny błąd, który w przyszłości może spowodować nieszczelność komina, co negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie, a co za tym idzie jakość powietrza w domu.

Jak dbać o prawidłowe funkcjonowanie komina?

Mogłoby się wydawać, że zainteresowanie kominem kończy się wraz z jego wybudowaniem, nic bardziej mylnego. W kominie mogą gromadzić się różnego rodzaju zabrudzenia, a w wylotach wentylacyjnych bardzo często gromadzą się gałązki i liście. Mogą one zostać przywiane przez wiatr lub zrzucone przez ptaki, które chciałyby w tym miejscu zbudować gniazdo. Jeśli komin nie będzie czyszczony regularnie, a dodatkowo okaże się, że jest nieszczelny może dojść do zapalenia sadzy wewnątrz komina, co może mieć katastrofalne skutki. Jest to sytuacja, w której zagrożone jest życie i zdrowie wszystkich mieszkańców budynku. W trosce o swoje zdrowie i bezpieczeństwo warto regularnie czyścić komin. Samodzielne prace w tym zakresie również nie są wskazane, ponieważ nie gwarantują, że praca została wykonana zgodnie ze sztuką. Najlepiej zdecydować się na skorzystanie z pomocy kominiarza. Ma on doświadczenie oraz niezbędny, nowoczesny sprzęt, który pozwala na sprawdzenie szczelności komina bez wchodzenia do niego.

--- Materiał partnera ---