Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 03:24

Ile kosztuje wynajęcie detektywa?

Z usług agencji detektywistycznych korzysta coraz więcej osób. Ciężko się temu dziwić – dociekanie prawdy na własną rękę nie zawsze jest możliwe, nie wspominając już o zebraniu dowodów. Czy rozwiązanie to jest dostępne dla każdego? Ile kosztuje wynajęcie detektywa?
  • 03.03.2022 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ile kosztuje wynajęcie detektywa?

Jak rozliczać się z detektywem?

Jeszcze przed podpisaniem umowy z detektywem należy ustalić sposób rozliczenia. Na ogół odbywa się ono w oparciu o stawkę godzinową, dzienną lub też za całość sprawy. Oczywiście nieraz sytuacja zmienia się dynamicznie. Nie wszystkie czynniki można przewidzieć od razu. Nieraz występują okoliczności wpływające na czas i zakres prowadzonej sprawy. Trudności takie, jak wyjazd obserwowanej osoby, wizyty w restauracji, hotele pociągają za sobą podjęcie konkretnych działań. Nie zawsze można się ograniczyć też do podstawowych czynności i zebranie dowodów może być nieco bardziej wymagające. Osoba przychodząca po pomoc do detektywa nie zawsze się z tym liczy. Co ważne – wszystkie dodatkowe czynności powinny być od razu konsultowane z klientem. Podobnie jak niespodziewane koszty – to klient decyduje, czy jest w stanie je ponieść, czy nie. Wyjazd do innego miasta, skorzystanie z pomocy specjalistów z innych branż podnoszą cenę.

Koszt wynajęcia detektywa – od czego zależy?

Istnieje wiele czynników, mających wpływ na to, jakie wynagrodzenie pobiera skuteczny detektyw. Cennik jest ustalany przed rozpoczęciem czynności. Skorzystanie z usług detektywistycznych nie zawsze jest drogie. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić, czy detektyw posiada licencję, ubezpieczenie OC oraz czy jest wpisany do rejestru. Warto podkreślić, że czynności, które mogą być wykonywane przez detektywa, są ściśle określone. Profesjonalista nie przekracza granic prawa. To, ile płaci się za sprawę, jest uwarunkowane samą specyfiką zlecenia. Sprawy rodzinne dotyczące zdrad, sprawdzenia wierności itp. są zaliczane do standardowych i detektyw za ich rozwikłanie pobiera mniejsze wynagrodzenie niż np. za rozwikłanie trudnych kwestii biznesowych, czy kryminalnych. Wszystko jest uzależnione od detali. Należy podkreślić, że zdobycie dowodów nie zawsze jest proste. Mało tego, na samym końcu, detektyw musi wszystkie materiały zebrać w odpowiednią formę i stosownie opisać, a więc stworzyć raport z czynności detektywistycznych, który nadaje się do przedstawienia w sądzie.

Jak wybrać detektywa?

Sam wybór odpowiedniego detektywa nie zawsze jest prosty. Powinno się dokładnie przemyśleć to, na czyje usługi się zdecydujemy. Mogą w tym pomóc opinie zamieszczone w sieci. Poza tym niezwykle ważna jest sama rozmowa. Warto podpytać o doświadczenie zawodowe, o to, ile czasu dana osoba działa w branży, w czym się specjalizuje. Ważnymi detalami jest również kwestia dyspozycyjności i elastyczności. Zbyt niska kwota końcowa może wzbudzać pewne wątpliwości – w końcu samo zdobywanie dowodów wymaga podejmowania różnych działań, które nie zawsze są tanie.

Materiał zewnętrzny