Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 11:47

Psychoterapia – odpowiednio dobrana jest skuteczną metodą leczenia

Psychoterapia nazywana jest też terapią rozmową. Jest to sposób na pomoc ludziom z szeroką gamą chorób psychicznych i problemów emocjonalnych. Terapia pomaga całkowicie wyeliminować lub kontrolować niepokojące objawy, dzięki czemu człowiek może lepiej funkcjonować oraz poprawić samopoczucie i zdrowienie.
  • 01.02.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Psychoterapia – odpowiednio dobrana jest skuteczną metodą leczenia

Kiedy najlepiej stosować psychoterapię?

Problemy w których może wesprzeć psychoterapia, to trudności w radzeniu sobie z codziennością, wpływ traumy, choroby, straty jak śmierć bliskiej osoby i zaburzenia psychiczne, takie jak depresja lub lęki. Istnieje kilka różnych rodzajów psychoterapii, a niektóre z nich mogą działać lepiej w przypadku pewnych problemów lub problemów. Psychoterapię można stosować w połączeniu ze środkami farmakologicznymi lub innymi terapiami. Psychoterapią leczy psychiatra lub psycholog Warszawa. Stolica jest jednym z wielu dużych miast, gdzie bez problemu można znaleźć odpowiedniego specjalistę.

Charakterystyka i rodzaje psychoterapii

Psychiatrzy i psycholodzy stosują przeróżne rodzaje terapii. Wybór rodzaju terapii jest zależny od konkretnej choroby i preferencji osobistych pacjenta. Terapeuci mogą łączyć poszczególne i kluczowe elementy z różnych podejść, aby jak najlepiej pomóc i wyleczyć daną osobę.

Terapia poznawczo-behawioralna

Pomaga ludziom identyfikować i zmieniać wzorce myślenia i zachowania, które są szkodliwe lub nieefektywne, zastępując je dokładniejszymi myślami i zachowaniami funkcjonalnymi. Może pomóc osobie skoncentrować się na bieżących problemach i sposobach ich rozwiązywania. Często wiąże się to z ćwiczeniem nowych umiejętności w prawdziwym życiu.

Terapia może być pomocna w leczeniu wszelkiego rodzaju powszechnych zaburzeń, w tym depresji, stanów lękowych, zaburzeń związanych z przeżytą traumą i zaburzeń łaknienia. Terapia może pomóc osobie z depresją rozpoznać i zmienić negatywne szablony myślowe lub destrukcyjne zachowania, które przyczyniają się do depresji.

Terapia interpersonalna

Terapia jest krótkoterminową formą leczenia. Pomaga pacjentom zrozumieć podstawowe problemy interpersonalne, które są kłopotliwe, takie jak skrywany głęboko żal, odgrywanie innych ról społecznych lub zawodowych, konflikty ze wpływowymi osobami i problemy dotyczące innych. Ten rodzaj terapii pomaga chorym nauczyć się zdrowych sposobów na wyrażanie własnych i głębokich emocji oraz sposobów na poprawę języka komunikacji i ich relacji z bliskimi. Najczęściej jest stosowana w leczeniu stanów depresyjnych.

Terapia dialektyczno  -behawioralna

Jest to specyficzny rodzaj terapii poznawczo-behawioralnej, który pomaga regulować emocje. Jest często stosowany w leczeniu osób z przewlekłymi myślami samobójczymi oraz osób z zaburzeniami osobowości typu borderline, zaburzeniami odżywiania i zespołem stresu pourazowego. Uczy nabywać nowych umiejętności, aby pomóc chorym wziąć całkowitą odpowiedzialność za zmianę niezdrowego lub destrukcyjnego zachowania. Obejmuje terapię solo jak i w grupie.

Terapia psychodynamiczna

Terapia opiera się na założeniu, że na zachowanie i samopoczucie psychiczne wpływają doświadczenia z dzieciństwa i niewłaściwe powtarzające się myśli lub uczucia, które są nieświadome (poza świadomością osoby). Osoba pracuje z terapeutą i wspólnie poprawią jej samoświadomość i zmianą utartych, negatywnych wzorców tak, aby mogła pełniej przejąć kontrolę nad swoim życiem.

Terapia wspierająca

Terapia wykorzystuje delikatne zachęty i wskazanie drogi, aby pomóc chorym w rozwijaniu ich własnych ukrytych głęboko możliwości. Pomaga odbudować i zrekonstruować na nowo  poczucie własnej wartości, zmniejszać stany lekowe i poprawiać funkcjonowanie w i obok społeczeństwa. Psychoterapia wspomagająca pomaga pacjentom radzić sobie z problemami związanymi ze zmianami stanów ich zdrowia psychicznego, które z kolei wpływają na wszystkie aspekty ich życia.

Badania pokazują, że większość osób poddawanych psychoterapii odczuwa ulgę w objawach i lepiej radzi sobie w życiu. Wykazano, że psychoterapia pozytywnie wpływa na emocje i mnoży pozytywne zachowania oraz jest powiązana z dobrymi zmianami w mózgu i ciele. Psycholog Warszawa pomoże Ci w rozwiązaniu twoich problemów znajdując odpowiednią terapię

--- Materiał partnera ---