Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 02:16

Jak karmić szczeniaka prawidłowo?

Pragniesz, aby Twój szczeniak rósł zdrowo i był szczęśliwy? W takim razie koniecznie musisz zadbać o jego dietę. Młode psiaki mają zupełnie inne wymagania niż dorosłe osobniki, więc należy to uwzględnić podczas wyboru karmy. Jak karmić szczeniaka? Dowiedz się!
  • 02.11.2021 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak karmić szczeniaka prawidłowo?

 

 

Jak karmić szczeniaka przez pierwsze dni jego życia?

 

Do czasu ukończenia 3 tygodnia życia przez szczeniaka powinien być on żywiony wyłącznie mlekiem matki. Czasem jednak nie ma takiej możliwości - wtedy warto sięgnąć po preparaty mlekozastępcze. To jedyne rozwiązanie, ponieważ stałe pokarmy możemy zacząć wprowadzać dopiero po pewnym czasie, zazwyczaj około 6-8 tygodnia życia. To czas, gdy psiak nie ma już odruchu ssania. 

 

Karma dla szczeniaka powinna dostarczać młodemu organizmowi wszelkie niezbędne składniki odżywcze, jak i zawierać dużą ilość kalorii. Niemniej ważne jest to, aby była lekkostrawna, ponieważ szczeniak często ma wrażliwy układ pokarmowy. Idealne i pyszne karmy dla szczeniaków dostępne są w sklepie zoologicznym Karma Wataha pod adresem: https://karmawataha.pl.

Wybór karmy dla szczeniaka - mokra czy sucha?

Na sklepowych półkach możemy znaleźć właściwie dwa rodzaje karm dla psów - mokre oraz suche. Nic dziwnego zatem, że właściciele szczeniaków zastanawiają się, jaki pokarm wybrać dla swojego czworonoga. Wielu z nich decyduje się na podawanie obu rodzajów i jest to dobra decyzja! Karmy mokre bowiem bywają smaczniejsze dla szczeniaków i łatwiej je się gryzie. Ich zaletą jest też duża zawartość wody - nawet do 83%! Suche produkty zaś są pomocne, jeśli chodzi o dbanie o higienę jamy ustnej psa, jak i są dużo wygodniejsze w przechowywaniu. 

Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się podać psu karmę suchą, czy mokrą, pamiętajmy, aby zawsze był to produkt, który dostarczy psiakowi wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Chodzi tutaj mianowicie między innymi o białko, tłuszcze, aminokwasy, witaminy czy ważne pierwiastki takie jak np. wapń, miedź, czy fosfor.

Jak często podawać posiłki szczeniakom?

Zdecydowana większość szczeniaków uwielbia jeść i ma duży apetyt. Ich żołądki jednak są dość małe, dlatego warto wiedzieć, jak powinny wyglądać porcje karmy dla takiego młodego pieska. Najlepiej sugerować się wytycznymi dotyczącymi podawania, które umieszczone są na każdej karmie dla szczeniaka. 

Innym rozwiązaniem jest konsultacja u lekarza weterynarii. Specjalista na pewno udzieli nam informacji, jak należy karmić szczeniaka. Warto też zwracać uwagę na kupkę szczeniaka - jeśli jest ona zwarta i ma ciemnobrązowy kolor, to może to świadczyć o tym, że prawidłowo karmimy szczeniaka. Gdy jednak zauważamy u naszego psiaka częste biegunki, problemy z wypróżnieniem, czy gazy, to znak, że niezbędna jest wizyta u weterynarza.

Bardzo ważne jest również to, aby nie przekarmiać szczeniaka. Wielu opiekunów chce dobrze dla swoich pupili i dba o to, aby miska psa zawsze była pełna, aczkolwiek to może źle się skończyć! Mogą występować bóle brzucha i inne uciążliwe dolegliwości! Do 4. miesiąca życia najlepiej całą dzienną porcję karmy dzielić na cztery posiłki i podawać w równych przedziałach czasowych. Natomiast do szóstego miesiąca należy podawać psu jedynie trzy posiłki, a później trzeba karmić pieska tylko dwa razy dziennie.

Pyszne przekąski dla szczeniaka

Szczeniaki uwielbiają dostawać pyszne smakołyki, lecz pamiętajmy, aby nie podawać im tych niezdrowych z zawartością cukru. Jeśli już chcemy dawać pieskowi przekąski, to postawmy na zdrowe propozycje takie jak marchewka czy jabłka. Absolutnie nie wolno podawać słodyczy - zwłaszcza czekolady. 

Regularność w karmieniu jest ważna

W karmieniu szczeniaka bardzo ważna jest też regularność. Posiłki szczeniakom należy podawać o stałych godzinach karmienia - oczywiście w miarę możliwości. Nie powinniśmy także wprowadzać nagłych zmian w diecie, bowiem może to mieć szkodliwy wpływ na układ trawienny pupila. 


 

Materiał Partnera