Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 00:51

5 zasad pielęgnacji cery przy trądziku różowatym

Trądzik na naszej skórze może przyjmować wiele postaci. Kiedy przechodzimy okres dojrzewania, a na naszej twarzy pojawiają się pierwsze niedoskonałości, mówimy wtedy o trądziku młodzieńczym. Gdy zaskórniki i wypryski nie opuszczają nas nawet po 25. roku życia, zwykle mamy do czynienia z trądzikiem hormonalnym. Jeśli z kolei na naszej cerze znienacka pojawia się rumień i teleangiektazje, to najprawdopodobniej trądzik różowaty. Dowiedz się, jak powinna przebiegać pielęgnacja przy tej chorobie.
  • 18.03.2021 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
5 zasad pielęgnacji cery przy trądziku różowatym

 

 

Trądzik i jego rodzaje

Trądzik to przewlekła choroba skóry, która powstaje na skutek nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Nadmiar łoju na skórze prowadzi do zatkania ujść mieszków włosowych i tym samym powstawania zaskórników. Powstałe w ten sposób warunki beztlenowe stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii z gatunku Propionibacterium acnes. Skłonność do trądziku może być uwarunkowana genetycznie, jednak duży wpływ na jego wystąpienie mają również czynniki hormonalne, środowiskowe oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry. Trądzik możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • trądzik pospolity;
  • trądzik ropowiczy;
  • trądzik skupiony;
  • trądzik bliznowaty;
  • trądzik różowaty;
  • trądzik wywołany.

 

Trądzik różowaty – przyczyny i objawy

Choć trądzik to słowo, które zwykle kojarzy nam się z przetłuszczającą się cerą, zaskórnikami i wypryskami, może mieć także swoje inne, poważniejsze oblicze. Przykładem jest trądzik różowaty. To przewlekła dermatoza skóry twarzy o zapalnym charakterze. Dokładna przyczyna jego powstawania nie jest do końca poznana, choć wskazuje się przede wszystkim na predyspozycje genetyczne, zaburzenia naczynioruchowe, jak i hormonalne. Trądzik różowaty może ulegać zaostrzeniu poprzez spożywanie alkoholu, zażywanie niektórych leków czy niewłaściwą pielęgnację.

 

Trądzik różowaty w swojej początkowej fazie charakteryzuje się obecnością rumienia na twarzy wraz z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi (teleangiektazjami). Jeśli choroba się rozwija, w miejscach, gdzie występuje rumień, pojawiają się grudki i krosty, które mogą przypominać trądzik pospolity, jednak odróżnia je brak zaskórników. Trądzik różowaty może przechodzić w kolejną fazę, w której dochodzi do obrzęku skóry i jej deformacji.

 

Trądzik różowaty a pielęgnacja skóry

Skóra z trądzikiem różowatym wymaga szczególnego traktowania. Przede wszystkim istotne jest unikanie czynników, które mogą zaostrzać jej objawy oraz wybór produktów pielęgnacyjnych, które będą odpowiadać potrzebom skóry. Wobec tego należy:

  • korzystać z kremów z filtrem UVA/UVB przez cały rok;
  • unikać gorących kąpieli, wizyt w saunie, solarium, a także spożywania ostrych potraw, alkoholu i kawy;
  • unikać kosmetyków zawierających w składzie alkohol;
  • do makijażu wybierać łagodne mleczka kosmetyczne i toniki dla cery naczynkowej;
  • unikać składników, które mogą powodować złuszczanie skóry (np. kwasy AHA).

 

W przypadku trądziku różowatego warto sięgać po kremy pielęgnujące, które będą obkurczać i wzmacniać ściany naczyń krwionośnych, a także odżywiać i zapewniać odpowiedni poziom nawilżenia wymagającej skórze. 

Materiał zewnętrzny