Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 18:29

Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Kwestie związane z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym reguluje stosowna ustawa. Przepisy dokładnie wskazują na sytuacje, w których należy się odszkodowanie za szkody drogowe, a które mogą wiązać się z tzw. regresem. Nad wszystkim czuwa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Sprawdź, do jakich celów została powołana ta instytucja.
  • 07.12.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to dokument, który stanowi podstawę prawną do funkcjonowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

UFG – czyli co?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która została powołana w celu zabezpieczania interesów osób ubezpieczonych. Jej głównym zadaniem jest wypłata odszkodowań osobom pokrzywdzonym, które spełniają określone warunki.

Członkami funduszu są krajowe i zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe – wszystkie te firmy, które prowadzą działalność w Polsce. Wśród nich wymienić można m.in. takich ubezpieczycieli jak: Allianz, Aviva, AXA, Compensa, Ergo Hestia, Generali, Link4, InterRisk, PZU, Uniqa, WARTA, Wiener.

Zadania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja pełniąca wielorakie funkcje. Głównym założeniem jest wypłata odszkodowań osobom poszkodowanym, które:

  • zostały pokrzywdzone przez sprawców kierującym nieubezpieczonym pojazdem

  • zostały pokrzywdzone przez sprawcę zbiegłego z miejsca zdarzenia.

Ponadto instytucja wypłaca świadczenia wówczas, gdy dane towarzystwo ubezpieczeniowe ogłosi upadłość.

Warto także mieć świadomość, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny czuwa nad tym, aby po polskich drogach poruszały się wyłącznie ubezpieczone auta. Instytucja „wyłapuje” tych kierowców, którzy przerwali ciągłość ubezpieczeniową, a następnie nakłada na nich dotkliwe kary finansowe.

Temat dotyczący roli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dość mocno wyczerpuje artykuł dostępny pod adresem https://rankomat.pl/samochod/czym-zajmuje-sie-ufg. Warto się z nim zapoznać, aby zdobyć wiedzę lub ją usystematyzować.

Kiedy warto zgłosić się o pomoc do UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny służy pomocą w wielu kwestiach. Warto się do niego zgłosić:

  • jako osoba poszkodowana – gdy doszło do zdarzenia, w którym sprawca kierował nieubezpieczonym autem lub zbiegł z miejsca wypadku

  • aby pozyskać informacje o konkretnym pojeździe – w tym przypadku należy znać numer rejestracyjny auta albo numer VIN.

Bogatym źródłem informacji jest także sama strona internetowa UFG. Można z niej dowiedzieć się wiele o przebiegu ubezpieczenia OC/AC, a także historii szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych.

Kiedy UFG ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania?

Warto mieć świadomość, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie zawsze wypłaci odszkodowanie osobie pokrzywdzonej. Odmowa może dotyczyć m.in. takich sytuacji:

  • pokrzywdzony był współwinny szkodzie

  • szkoda została wyrządzona umyślnie

  • pokrzywdzony znajdował się pod wpływem środków odurzających itp.

Należy także wiedzieć, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może wystąpić do sprawcy w sprawie regresu, tj. domagać się zwrotu wypłaconego odszkodowania.


 

Materiał Partnera