Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 21:36
Reklama

W Nadleśnictwie Zawadzkie kamerami wypatrują dymu w lasach. Z jakim skutkiem?

Trwa susza. Wystarczy więc nawet iskra albo niedopałek, aby wybuchł pożar lasu. Gdy do tego dochodzi, kluczowy jest czas reakcji. W Nadleśnictwie Zawadzkie do monitorowania sytuacji w lasach wykorzystują nowoczesny sprzęt.
W Nadleśnictwie Zawadzkie kamerami wypatrują dymu w lasach. Z jakim skutkiem?
Pożar lasu na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie z 25 lipca zauważony dzięki kamerom
Autor: Nadleśnictwo Zawadzkie

Leśnicy na swoim facebookowym profilu zauważają, że kiedy większość ludzi cieszy się z ciepłej, wakacyjnej aury, tak oni z niepokojem słuchają, jak ściółka leśna chrzęści pod stopami.

"Często zaglądamy do naszego zmodernizowanego Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego, gdzie króluje Pan Lucjan, na zmianę z dwoma innymi pracownikami. Dzięki specjalnym kamerom czuwa nad bezpieczeństwem pożarowym naszych lasów. W razie potrzeby może nimi obracać i przybliżać obiekty w sporym powiększeniu. Obraz z kamer wyświetlany jest na trzech monitorach, a kolejny służy do wyświetlania mapy nadleśnictwa i lokalizowaniu dymów" - opisują.

O tym, jak ważną rolę pełnią ludzie śledzący obraz przekazywany przez takie kamery, można było się przekonać 25 lipca. Wtedy na monitorach nad jednym z lasów na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie zauważono potężne dymy. Na miejsce pojechała służba terenowa, w akcję gaśniczą oprócz ośmiu zastępów strażaków zaangażowano helikopter.

"Oprócz osób obsługujących PAD, naziemne patrole pełni służba terenowa, w trakcie wykonywania codziennej pracy w leśnictwach. Przy tak wysokim stopniu zagrożenia pożarowego patrolowanie odbywa się również z powietrza, przy użyciu samolotów i helikopterów" - podkreślają leśnicy.

Podkreślają, że system ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych uchodzi za jeden z najlepszych w Europie.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Stacja monitorowania lasów w Nadleśnictwie Zawadzkie
Stacja monitorowania lasów w Nadleśnictwie Zawadzkie

Stacja monitorowania lasów w Nadleśnictwie Zawadzkie
Stacja monitorowania lasów w Nadleśnictwie Zawadzkie

Stacja monitorowania lasów w Nadleśnictwie Zawadzkie
Stacja monitorowania lasów w Nadleśnictwie Zawadzkie


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
ReklamaHelios
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: pewnie nie ostatni,zapewne za niedługi czas będą rozkopywać żeby położyć jakieś kable.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 15:14Źródło komentarza: Dziury na tej ulicy w Zawadzkiem są gigantyczne. Wiemy, kiedy to się zmieniAutor komentarza: ZiśkaTreść komentarza: Sytuacja była znana już w kwietniu. Zapobiegliwi gospodarze sobie poradzili. Teraz to trochę za późno na szukanie wegla. Zarząd olał temat, a teraz zwala na sytuację... Pani Prezes jak zwykle popisała się kompetencją... za co się nie biorą to sp****olą. Ale tak... podwyższać opłaty szybko potrafią😂Data dodania komentarza: 06.10.2022, 14:23Źródło komentarza: Zaw-Kom w Zawadzkiem ma węgiel tylko do października. Jak spółka sobie poradzi?Autor komentarza: zawadczaninTreść komentarza: Co za pytanie jak sobie poradzi. Podniesie opłaty i kupi droższy węgiel. Tak ja zawsze robi, podnosi opłaty do maksimum ustawowego.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 13:34Źródło komentarza: Zaw-Kom w Zawadzkiem ma węgiel tylko do października. Jak spółka sobie poradzi?Autor komentarza: XyzTreść komentarza: I bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Pirat drogowy na strzeleckim odcinku A4. Kierowca ukarany 24 punktami karnymiAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Cieszmy się że (jeszcze) coś naprawiają.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 08:28Źródło komentarza: Starostwo w Strzelcach Opolskich remontuje drogi, a kierowcy jeżdżą po dziurachAutor komentarza: Mieszkaniec ZawadzkiegoTreść komentarza: Bede swinia i napisze, dobrze ze kierowca skakanka go nie wpuscil. Moze kierowca peugota cos przemysliData dodania komentarza: 05.10.2022, 23:49Źródło komentarza: Zawadzkie. Jechał na "czołówkę" z policjantem. Omal nie doszło do tragedii
Reklamaautopromocja
ReklamaActum październik
ReklamaOpolskie Covid
Reklama