Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 17 sierpnia 2022 19:13
Reklama

Wyłudzili 80 mln zł na fikcyjne zajęcia. Działali m.in. w Strzelcach Opolskich

Śledczy ustalili, że para z woj. śląskiego tworzyła placówki oświatowe. Za ich pośrednictwem wyłudzała od samorządów pieniądze na zajęcia, które się nie odbywały. Na liście poszkodowanych jest gmina Strzelce Opolskie.
Wyłudzili 80 mln zł na fikcyjne zajęcia. Działali m.in. w Strzelcach Opolskich
Para w ciągu ponad 6 lat wyłudziła blisko 80 mln zł od szeregu samorządów z woj. opolskiego i śląskiego
Autor: fot. CBA

Wyłudzali pieniądze na fikcyjne zajęcia oświatowe

Działania w sprawie oszustów policjanci Katowic, śledczy z Gliwic i funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzili od października 2020 roku. Mundurowi zatrzymali parę z Gliwic - 39-letnią Aleksandrę K. oraz 48-letniego Mieszka A. - dopiero niedawno, ponieważ wcześniej mieli oni utrudniać służbom działania.

Para działalność prowadziła w okresie od września 2014 roku do grudnia 2021.

"Ustalenia śledztwa wskazują, że podejrzani działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, założyli i kierowali działalnością szeregu podmiotów gospodarczych, prowadzących szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla dorosłych. Działalność polegała m.in. na przedłożeniu przez organy właściwe do reprezentowania ww. podmiotów, dokumentów poświadczających nieprawdę dla uzyskania wsparcia finansowego" - czytamy w komunikacie CBA.

Wspomniane dokumenty miały uwiarygodnić działalność podmiotów prowadzonych przez oskarżonych. W ten sposób pozyskiwali dotacje oświatowe na zajęcia, które w praktyce nie odbywały się. 

Ofiarami procederu padły samorządy z miast i powiatów na terenie zarówno woj. śląskiego, jak i opolskiego. W naszym regionie oszuści wyłudzili pieniądze ze Strzelec Opolskich, Opola oraz powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Prokuratura: Para oszustów wyłudziła 80 mln zł

Śledczy ustalili, że na przestrzeni ponad sześciu lat Aleksandra K. oraz Mieszko A. wyłudzili łącznie blisko 80 milionów złotych. Na liście zarzucanych im czynów jest też pranie brudnych pieniędzy oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W sumie parze postawiono 12 zarzutów. Mundurowi zabezpieczyli dokumenty, sprzęt elektroniczny i inne dowody mogące mieć znaczenie dla prowadzonego postępowania.

Śledczy zabezpieczyli też majątek podejrzanych na poczet przyszłych kar. To m.in.:

  • nieruchomości o wartości łącznej ponad 17,5 mln zł,
  • 740 tys. zł w gotówce, które było w domu jednego z nich,
  • 11 obrazów znanych polskich malarzy,
  • dwa samochody osobowe Mercedes GL oraz BMW X7.

Zablokowano też rachunki bankowe podejrzanych, na których ujawniono znaczne środki finansowe. 

Aleksandra K. i Mieszko A. zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Śledczy zaznaczają, że nadal gromadzą materiały dowodowe i prowadzą analizy. Mundurowi dodają, że sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Strzelczanin 15.08.2022 11:19
.KTOŚ OSZUKAŁ NAIWNIAKÓW Z RATUSZA . 1. Znowu błysnęły niekompetentne pijawki ssące z budżetowego cycka i zapłaciły PRZED WYKONANIEM ZADANIA. 2. Na kolejnych prezentowanych zdjęcxiach zamieszczanych w SO urzędnicze pijawki prezentuja i zachęcają do otwierania biznesów pod .. kuratelą TAKICH OTO NAUCZYCIELI - NIEUDACZNIKÓW 3. Dwójka gwizdków UTRUDNIAŁA PROWADZENIE CZYNNOŚCI ŚLEDCZYM Z ... UWAGA .. CE-BE-A ... mamo ja wariat kup mi komisariat .. ETO POLSZA ETO STRZELCE OPOLSKIE 4. Społeczeństwo strzeleckie ŻĄDA UJAWNIENIE KWOTY na którą okiwano strzeleckie pijawki i która będą zmuszeni spłacić strzeleccy podatnicy 5. Ciekawi nas czy jakiejś naiwnej-durnowatej pijawce ssącej z budżetowego cycka ... włos z głowy spadnie. 6. A może .. SPRAWA MA ... DRUGIE DNO które CBA spenetruje [ oczywiście jak Pani Sprzątaczka z ratusza nie zablokuje służbom CBA ..czynności wyjaśniających] 7. Po raz kolejny głośno krzyczę CZY LECI Z NAMI PILOT ?

Strzelczanin 14.08.2022 16:01
KTOŚ UKRADŁ NASZE PIENIĄDZE .. BURMISTRZ GOC .. nie informuje społeczeństwa KTO UKRADŁ I W JAK SPOSÓB , no ale z wizyta do strzeleckiego ratusza zapowiedziało się Centralne Biuro Antykorupcyjne . To ładnie. TAKA GMINA.

Strzelczanin 13.08.2022 11:36
.KTOŚ OSZUKAŁ NAIWNIAKÓW Z RATUSZA . 1. Znowu błysnęły niekompetentne pijawki ssące z budżetowego cycka i zapłaciły PRZED WYKONANIEM ZADANIA. 2. Na kolejnych prezentowanych zdjęcxiach zamieszczanych w SO urzędnicze pijawki prezentuja i zachęcają do otwierania biznesów pod .. kuratelą TAKICH OTO NAUCZYCIELI - NIEUDACZNIKÓW 3. Dwójka gwizdków UTRUDNIAŁA PROWADZENIE CZYNNOŚCI ŚLEDCZYM Z ... UWAGA .. CE-BE-A ... mamo ja wariat kup mi komisariat .. ETO POLSZA ETO STRZELCE OPOLSKIE 4. Społeczeństwo strzeleckie ŻĄDA UJAWNIENIE KWOTY na którą okiwano strzeleckie pijawki i która będą zmuszeni spłacić strzeleccy podatnicy 5. Ciekawi nas czy jakiejś naiwnej-durnowatej pijawce ssącej z budżetowego cycka ... włos z głowy spadnie. 6. A może .. SPRAWA MA ... DRUGIE DNO które CBA spenetruje [ oczywiście jak Pani Sprzątaczka z ratusza nie zablokuje służbom CBA ..czynności wyjaśniających] 7. Po raz kolejny głośno krzyczę CZY LECI Z NAMI PILOT ?

Strzelczanin 11.08.2022 12:59
OSZUKANO STRZELECKICH URZĘDNIKÓW .. sprawę bada CBA czy to prawda ? Jakoś dziwnie cicho o tej jakże bulwersującej sprawie .

Strzelczanin 05.08.2022 19:49
OSZUKANO STRZELECKI RATUSZ .. czy to prawda co sugeruje Strzelec Opolski że SPRAWĘ WĄTKU STRZELECKIEGO bada CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE ?

Strzelczanin 05.08.2022 12:12
KTOŚ OSZUKAŁ NAIWNIAKÓW Z RATUSZA . 1. Znowu błysnęły niekompetentne pijawki ssące z budżetowego cycka i zapłaciły PRZED WYKONANIEM ZADANIA. 2. Na kolejnych prezentowanych zdjęcxiach zamieszczanych w SO urzędnicze pijawki prezentuja i zachęcają do otwierania biznesów pod .. kuratelą TAKICH OTO NAUCZYCIELI - NIEUDACZNIKÓW 3. Dwójka gwizdków UTRUDNIAŁA PROWADZENIE CZYNNOŚCI ŚLEDCZYM Z ... UWAGA .. CE-BE-A ... mamo ja wariat kup mi komisariat .. ETO POLSZA ETO STRZELCE OPOLSKIE 4. Społeczeństwo strzeleckie ŻĄDA UJAWNIENIE KWOTY na którą okiwano strzeleckie pijawki i która będą zmuszeni spłacić strzeleccy podatnicy 5. Ciekawi nas czy jakiejś naiwnej-durnowatej pijawce ssącej z budżetowego cycka ... włos z głowy spadnie. 6. A może .. SPRAWA MA ... DRUGIE DNO które CBA spenetruje [ oczywiście jak Pani Sprzątaczka z ratusza nie zablokuje służbom CBA ..czynności wyjaśniających] 7. Po raz kolejny głośno krzyczę CZY LECI Z NAMI PILOT ?

Strzelczanin 04.08.2022 20:21
do J ..tak kończy się niekompetencja kiedy byle znajomy królika zatrudniony w jakimkolwiek urzędzie ZA NIC NIE ODPOWIADA [ no może naganą z wpisem do akt] . Tak się kończy kiedy ludzie z ulicy biora się z zarządzanie pieniędzmi - NIE SWOIMI PIENIĘDZMI . Jestem ciekaw ile razy goc , kampa czy feliniakowa czy piontek dali się wykiwać przez naciągaczy którzy próbowali oszukac ich w podobny sposów jak oszukali gminę z pieniędzy podatników . Pisze od lat o BANDZIE NIEUDACZNIKÓW która doprowadziła kwitnące miasto do UPADKU. P.S. NADAL ŻĄDAMY UJAWNIENIA DLACZEGO CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE BĘDZIE TRZEPAŁO STRZELECKI RATUSZ i co najistotniejsze O JAKĄ KWOTĘ CHODZI . A przy okazji może CBA przyjrzy się jak to jest możliwe aby remont mikroskopijnego placyka żeromskiego kosztował ok 2 000 000 EURO ?

Strzelczanin 04.08.2022 20:12
do J.k za KAŻDE PIERDNIĘCIE w RATUSZU odpowiedzialny jest BURMISTRZ . Dotyczny to poczynań Pani sprzątaczki czy Pana Czempiela. Po to gmina[ mieszkańcy strzelec opolskich ] opłacają SOWICIE .. kancelarię prawną i 3 burmistrzów [ nie wiedzieć po kiego AŻ 3] aby za ewidentne błędny i zaniedbania konsekwencje ponosili pracownicy niższego szczebla . Burmistrz nie po to zarabia 20 tys /m aby pracował tylko w dożynki i inne nasiadówy . A kancelaria prawna zgodnie z obowiązującym prawem powinna pokryć straty strzeleckich podatników [ jest ubezpieczona] jeżeli parafowała jakiegoś knota .PS. NADAL DOMAGAMY SIĘ ABY SKOMENTOWAŁ USTALENIA[ dotyczące strzelec opolskich] CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO .

J 04.08.2022 16:54
Urzędnicy, którzy zaakceptowali wnioski pod względem formalnym i merytorycznym powinni płacić z własnej kieszeni za swoje decyzje. Bo nie chciało się sprawdzić , bo nie było czasu, bo po prostu się na tym nie znają. Tak się kończy niekompetencja.

J.k 04.08.2022 16:46
A Pani radna, nasza lokalna gwiazda socjometryczna milczy.

Strzelczanin 04.08.2022 14:52
KTOŚ OSZUKAŁ NAIWNIAKÓW Z RATUSZA . 1. Znowu błysnęły niekompetentne pijawki ssące z budżetowego cycka i zapłaciły PRZED WYKONANIEM ZADANIA. 2. Na kolejnych prezentowanych zdjęcxiach zamieszczanych w SO urzędnicze pijawki prezentuja i zachęcają do otwierania biznesów pod .. kuratelą TAKICH OTO NAUCZYCIELI - NIEUDACZNIKÓW 3. Dwójka gwizdków UTRUDNIAŁA PROWADZENIE CZYNNOŚCI ŚLEDCZYM Z ... UWAGA .. CE-BE-A ... mamo ja wariat kup mi komisariat .. ETO POLSZA ETO STRZELCE OPOLSKIE 4. Społeczeństwo strzeleckie ŻĄDA UJAWNIENIE KWOTY na którą okiwano strzeleckie pijawki i która będą zmuszeni spłacić strzeleccy podatnicy 5. Ciekawi nas czy jakiejś naiwnej-durnowatej pijawce ssącej z budżetowego cycka ... włos z głowy spadnie. 6. A może .. SPRAWA MA ... DRUGIE DNO które CBA spenetruje [ oczywiście jak Pani Sprzątaczka z ratusza nie zablokuje służbom CBA ..czynności wyjaśniających] 7. Po raz kolejny głośno krzyczę CZY LECI Z NAMI PILOT ?

Strzelczanin 03.08.2022 19:11
OSZUKANO RATUSZ . Czy to prawda ,że strzelecka gmina [ ratusz ] dała się w naiwny sposób oszukać na dużą sumę ?

Strzelczanin 03.08.2022 10:19
OSZUKANO STRZELECKICH URZĘDNIKÓW .. sprawę bada CBA czy to prawda ? Jakoś dziwnie cicho o tej jakże bulwersującej sprawie .

PL 01.08.2022 20:26
OSZUKANO STRZELECKI RATUSZ .. czy to prawda co sugeruje Strzelec Opolski że SPRAWĘ WĄTKU STRZELECKIEGO bada CENTRALNE BIURO ANTYKORUPCYJNE ?

Obywatel 03.08.2022 14:29
BRAWO !!!!!!

Strzelczanin 31.07.2022 11:13
OSZUKANO STRZELECKICH URZĘDNIKÓW .. sprawę bada CBA czy to prawda ? Jakoś dziwnie cicho o tej jakże bulwersującej sprawie .