Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 16 maja 2022 17:43
Reklama

Ujazd sam wyprodukuje sobie prąd. Powstanie tu wielka farma fotowoltaiczna

Ujazd przymierza się do utworzenia gminnej spółdzielni energetycznej. Ma to być pierwsza tak spółdzielnia w Polsce i zapewnić oszczędności zarówno samorządowi, jak i mieszkańcom gminy Ujazd.
Ujazd sam wyprodukuje sobie prąd. Powstanie tu wielka farma fotowoltaiczna
Ujazd chce utworzyć gminną spółdzielnię energetyczną. Wielka farma fotowoltaiczna, o mocy 3 megawatów, zaplanowana jest przy zbiorniku znajdującym się przy Buczkach.
Autor: mat. gminy

- W tym roku za prąd, w tym m.in. oświetlenie ulic, budynków, szkół, pompownię zapłacimy najprawdopodobniej 500 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku. Tendencja jest niestety wzrastająca i z każdym kolejnym rokiem będzie jeszcze drożej. Zresztą, każdy widzi to po własnych rachunkach. Tworząc spółdzielnię energetyczną, możemy przeciwdziałać temu problemowi - mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu.

Spółdzielnia energetyczna w Ujeździe. Kto na tym skorzysta?

Spółdzielnia działać ma na zasadzie stowarzyszenia, produkującego energię na własny użytek dla wszystkich jego członków. 

- Maksymalnie może być ich tysiąc, co obejmie 60 procent wszystkich budynków gminy Ujazd. Będą to najprawdopodobniej wszystkie domy, które nie posiadają swojej instalacji fotowoltaicznej, ponieważ ci, którzy mają ją zamontowaną, już teraz ponoszą minimalne opłaty za prąd - tłumaczy burmistrz Ujazdu. 

Takie rozwiązanie zapewnić ma korzyści - zwłaszcza ekonomiczne - zarówno dla gminnego budżetu, jak i dla portfeli mieszkańców. 

- Zgodnie z aktualnymi zapisami ustawy o odnawialnych źródłach energii, w spółdzielniach energetycznych opłata za energię elektryczną może być nawet o 40 procent niższa niż w przypadku rozliczeń indywidualnych i składa się z dwóch składników, czyli kosztu energii elektrycznej oraz kosztu jej dystrybucji - opisuje Hubert Ibrom. - Po utworzeniu spółdzielni energetycznej obniżają się koszty, ponieważ energia elektryczna nie ma akcyzy, a cena energii z własnego źródła może być dużo niższa niż cena na Towarowej Giełdzie Energii, co może przynieść oszczędność od 15 do 30 procent. Z kolei, jeżeli chodzi o dystrybucję, członkowie spółdzielni nie ponoszą kosztu opłaty przesyłowej zmiennej oraz opłaty mocowej, a płacą stałą stawkę za moc, opłatę przejściową i stawkę jakościową, co może zapewnić nawet 80 procent oszczędności - wyjaśnia.

Spółdzielnia energetyczna w Ujeździe ma być w stanie wytworzyć nawet 3 megawaty energii!

Teraz władze gminy Ujazd opracują uchwałę intencyjną, która przedstawiona zostanie podczas majowej sesji rady miejskiej. Później przygotowywana będzie dokumentacja, obejmująca napisanie statutu spółdzielni, rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym i Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oraz zawarcie umowy z operatorem systemu dystrybucyjnego.

Dopiero po tym powołana zostanie gminna spółdzielnia energetyczna, na czele z Urzędem Miejskim w Ujeździe, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Działalności Kulturalnej w Ujeździe oraz Gminnymi Związkami LZS i OSP.

- Równolegle zamierzamy budować małą farmę fotowoltaiczną na Stacji Uzdatniania Wody w Sieroniowicach oraz jednym z wybranych budynków gminnych o mocy 50 kilowatów, dzięki czemu spółdzielnia zyska pierwotny kształt i będzie mogła rozpocząć działalność. Nawiązaliśmy współpracę z firmą SmartEPC, która postawi tę instalację bezpłatnie - mówi burmistrz Ujazdu. 

Opracowany ma zostać też projekt budowy większej farmy fotowoltaicznej, o mocy 3 megawatów. Ta miałaby powstać na działce gminnej przy zbiorniku znajdującym się przy Buczkach. Jednocześnie prowadzone będą starania o pozyskanie dofinansowania na realizację inwestycji. 

- Będziemy chcieli rozwijać spółdzielnię i przyjmować kolejnych członków. Jeżeli będzie ich przybywać, będziemy rozwijać sieć odnawialnych źródeł energii  poprzez budowę nowych fam fotowoltaicznych lub przyjmowanie istniejących źródeł OZE - mówi Hubert Ibrom. - Oprócz korzyści ekonomicznych spółdzielnia zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne, to jest na wypadek ograniczeń poboru z Krajowego Systemu Energetycznego, my będziemy mieli zapewnione zasilanie z własnego źródła - podsumowuje. 

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Hrabia 14.05.2022 14:32
Ujazd to potęga !

ReklamaSkład Opału
ReklamaHeimat
ReklamaOptyk Ptak
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 24°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
ReklamaHelios
ReklamaIntermarche
ReklamaProjekt -raeume
Reklama