Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:29

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest najpopularniejszym zobowiązaniem, które zaciągamy na zakup mieszkania lub budowę domu. Tego typu pomoc finansowa niezwykle ułatwia nam sfinansowanie transakcji związanej z wymarzonym m4.
  • 23.03.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

 

Jak wykazują statystyki, z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych zakupem mieszkania z rynku deweloperskiego, a co za tym idzie — coraz więcej osób zaciąga kredyt hipoteczny(znajdź najlepszą ofertę na https://direct.money.pl/kredytymieszkaniowe ). Pozostaje jednak pytanie, ile musimy zarabiać, aby bank udzielił nam tego typu finansowania?

 

Kredyt hipoteczny — podstawowe informacje

 

Jak wiadomo, kredyt hipoteczny zaciągamy najczęściej na zakup mieszkania lub na budowę domu. Możemy wziąć tego typu zobowiązanie w różnej kwocie, przy czym jego wysokość bardzo często osiąga kolosalne sumy. To, jak wysoki kredyt w banku zostanie nam udzielony, uzależnione jest od wielu rozmaitych czynników. Warto wspomnieć, że proces wnioskowania i decyzji kredytowej w przypadku kredytu hipotecznego zdecydowanie różni się od tego, gdy staramy się o kredyt gotówkowy. Musimy więc przygotować się na dłuższy proces oraz więcej formalności do wypełnienia.

 

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego — jest możliwy?

 

Wielu konsumentów zastanawia się, czy mogą zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jeszcze kilka lat temu banki umożliwiały wzięcie zobowiązania na mieszkanie czy dom bez wkładu, jednak obowiązujące prawo zupełnie inaczej reguluje tego typu kwestie. Współcześnie niemożliwe jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez posiadania minimum 20% wkładu własnego, co wymagane jest przez większość banków, lub 10% wkładu. Druga opcja (pomniejszony wkład własny) oferowana jest jedynie przez kilka polskich instytucji bankowych. Wiąże się ona jednak z koniecznością wykupienia dodatkowej polisy, w wyniku czego ogólne koszty kredytowania mogą wzrosnąć.

 

Kredyt hipoteczny — co może być wkładem własnym?

 

Warto wiedzieć, że na wkład własny nie musimy przeznaczać wyłącznie środków pieniężnych. Jeśli nie posiadamy odpowiednich oszczędności, istnieje możliwość ustanowienia wkładu własnego w formie:

 

— Zaliczki wpłaconej do firmy deweloperskiej na rzecz zakupu mieszkania

— Nieruchomości (której jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem)

— Grunt pod budowę domu

— Obligacje i inne papiery wartościowe

— Środki na koncie emerytalnym IKE lub IKZE

— Dotychczasowe koszty związane z budową domu lub z kupnem mieszkania (w momencie gdy inwestycja została już rozpoczęta)

— Deklaracja sprzedaży nieruchomości (w przypadku gdy jesteśmy właścicielami mieszkania, które chcemy sprzedać).

 

Zdolność kredytowa — kredyt hipoteczny

 

Ważną kwestią, o której warto pamiętać przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny, jest zdolność kredytowa. Możemy obliczyć ją samodzielnie, dzięki skorzystaniu z prostego narzędzia. Kalkulator zdolności finansowej jest udostępniony za darmo w internecie. Wystarczy, że wprowadzimy podstawowe dane, takie jak: wysokość miesięcznych dochodów oraz źródło dochodów (np. umowa o pracę, działalność gospodarcza), wysokość miesięcznych wydatków (rachunki, zakup żywności itp.), liczba osób w gospodarstwie domowym. Na podstawie wprowadzonych informacji system wyliczy, ile wynosi nasza zdolność finansowa, tzn. o jak wysoki kredyt hipoteczny możemy się ubiegać.

 

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

 

Kwestią regulująca to, ile musimy zarabiać, aby otrzymać kredyt na mieszkanie, uzależniona jest od tego, jaką nieruchomość chcemy zakupić. Ważny jest tutaj jej rodzaj, czyli kawalerka lub kilkupokojowe mieszkania, a także to, czy jesteśmy zainteresowani nowym mieszkaniem, czy chcemy kupić je z rynku wtórnego. Specjaliści finansowi polecają skorzystanie z prostej metody obliczeniowej. Polega ona na pomnożeniu miesięcznego dochodu razy 80. Pozwala to na uzyskanie orientacyjnej kwoty kredytu, który będziemy mogli zaciągnąć w banku.

 

Warto wiedzieć, że jeśli bank pozytywnie oceni zdolność kredytową konsumenta, przy zarobkach 2000 zł na rękę, będzie mógł on zaciągnąć kredyt w wysokości 160 tys. zł. Ważny jest jednak fakt, że przy obliczaniu zdolności finansowej instytucje bankowe biorą pod uwagę wiele czynników, a nie tylko wysokość naszych zarobków.

 

Kredyt hipoteczny — pozostałe warunki

 

W przypadku kredytu hipotecznego dla banku istotne będą również:

 

— KRD — W Krajowym Rejestrze Dłużników umieszczone są dane osób, które posiadają zadłużenia. Mogą wynikać one zarówno z niespłaconych zobowiązań takich jak kredyty, pożyczki, chwilówki, karty kredytowe, jak i z nieuiszczonych opłat z tytułu rachunków oraz faktur. Jeśli jesteśmy dłużnikami, bank nie udzieli nam ani kredytu hipotecznego, ani innego zobowiązania.

 

— BIK —Biuro Informacji Kredytowej gromadzi wszelkie dane na temat zaciągniętych przez nas zobowiązań. Banki pobierając raport z BIK-u sprawdzają, jak wyglądały nasze wcześniejsze spłaty. Istotne są tutaj tutaj brak spóźnień w uiszczaniu rat oraz brak jakichkolwiek zaległości. Naszą historię kredytową możemy sprawdzić samodzielnie, wystarczy zgłosić wniosek na stronie BIK i poczekać na wygenerowanie raportu.

--- Artykuł sponsorowany ---