Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:25

Astygmatyzm - jakie są objawy?

Astygmatyzm zalicza się do jednej z najczęstszych wad wzroku i jest diagnozowany u coraz większej liczby osób, niezależnie od wieku. Astygmatycy najczęściej skarżą się na rozmyte i nieostre widzenie. Co jeszcze należy wiedzieć o tej wadzie?
  • 28.07.2022 11:18
  • Autor: Grupa Tipmedia
Astygmatyzm - jakie są objawy?

Co to jest astygmatyzm?

Najpierw omówimy, czym jest astygmatyzm. Objawy można lepiej zrozumieć po zapoznaniu się z istotą tej wady wzroku. Warto też doprecyzować na wstępie, że astygmatyzm nie jest chorobą, ale wadą wzroku. Najprościej mówiąc, występuje wtedy, gdy powierzchnia oka (rogówka) lub soczewka (znajdująca się tuż za nią) nie ma regularnego „kulistego" kształtu, czyli taki, który można porównać do jaja lub piłki do rugby. Mówi się też wtedy o rogówce z niesymetryczną krzywizną. Przekłada się na to na słabszą ostrość wzroku. Dlaczego tak się dzieje? Wpadające do oka promienie świetlne rozpraszają się w nieprawidłowy sposób, co sprawia, że nie skupiają się na siatkówce.

 

W konsekwencji widziany obraz staje się rozmyty i niewyraźny.

 

Jak rozpoznać astygmatyzm?
 

Jest wiele cech charakterystycznych, dzięki którym możemy rozpoznać astygmatyzm objawy, które powinny nas zaniepokoić to przede wszystkim niewyraźne i rozmyte widzenie. Często towarzyszy ono sytuacji, gdy próbujemy skupić wzrok na obiektach znajdujących się w oddali, np. nie widzimy numeru jadącego autobusu. Problem pojawia się podczas próby skupiania wzroku na obiektach znajdujących się blisko. Wiele osób, u których zdiagnozowano astygmatyzm, skarży się na większe problemy z czytaniem lub oglądaniem filmów w niewielkiej odległości, lub większe trudności w wykonywaniu czynności wymagających większej precyzji, takich jak szycie. Opisane powyżej problemy najczęściej pozwalają rozpoznać u siebie astygmatyzm. Objawy mogą być jednak jeszcze inne i ulegać nasileniu, w szczególności, gdy wada wzroku nie jest korygowana. Astygmatycy często skarżą się na zmęczenie oraz bóle głowy. Należy zwrócić też uwagę na fakt, że znaczne pogorszenie widzenia następuje o zmierzchu i w nocy.

Jak skorygować astygmatyzm?

 

Jak każdą wadę wzroku, również astygmatyzm da się skorygować. W tym przypadku można to zrobić za pomocą odpowiednio dobranych okularów lub soczewek cylindrycznych, których kształt nie jest kulisty. To właśnie cylinder jako element niekulisty pozwala skorygować tę wadę wzroku. Przed jej skorygowaniem należy również zdiagnozować rodzaj astygmatyzmu, który może być regularny lub nieregularny. Ten drugi rodzaj ma związek z nieregularnym kształtem rogówki i występuje dużo rzadziej. Podstawą w korekcie wady astygmatyzmu nieregularnego jest korekta przy pomocy specjalistycznych soczewek kontaktowych. Podstawą w każdym działaniu i pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty, którą możesz szybko i łatwo zarezerwować przez stronę acuvue.pl. Wygodne wyszukiwanie specjalisty na podstawie konkretnej lokalizacji (wybranego przez Ciebie miasta), pozwoli Ci szybko zarezerwować wizytę. Po badaniu wzroku masz możliwość bezpłatnego przetestowania próbnych soczewek kontaktowych acuvue.

--- Artykuł sponsorowany ---