Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 14:42

Wspólnota mieszkaniowa – kto tu posprząta?

Decydując się na powołanie wspólnoty mieszkaniowej, lokatorzy wiele zyskują, ale mają do czynienia też z dodatkowymi obowiązkami. Muszą samodzielnie dbać o stan budynku, wszelkie naprawy i remonty. Na ich głowie jest także dbanie o czystość oraz porządek. Jak zorganizować sprzątanie w klatkach i wokół bloków?
  • 01.03.2022 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wspólnota mieszkaniowa – kto tu posprząta?

Skuteczny plan

Inaczej będzie zapewne wyglądać sytuacja w niewielkich wspólnotach, liczących np. 4 mieszkania, a inaczej w dużych blokach. W pierwszym przypadku sprzątanie będzie mniej angażujące, w drugim – może pochłonąć wiele godzin. Niezależnie od tego jednak, do której grupy zalicza się Twoja wspólnota mieszkaniowa, należy pomyśleć nad określeniem obowiązków. Dbanie o wspólną przestrzeń rzadko bowiem wiąże się wyłącznie z zamiataniem klatek schodowych. Dochodzi do tego też mycie podłóg i okien, dbanie i czystość windy, wiatrołapu, a także terenów wokół budynku, w tym zieleni. Jak widzisz, lista zadań stała się naprawdę długa.

Należy wziąć też pod uwagę, że nie każdy posiada wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu na skuteczne zaprowadzenie porządku. Sprzątanie należy bowiem przeprowadzać w określonej kolejności, wykorzystywać w tym celu odpowiednie preparaty oraz narzędzia. Trzeba wiedzieć też, o jakich porach podlewać trawę oraz kwiaty, jak je skutecznie pielęgnować. Szybko może okazać się, że żaden z lokatorów nie chce osobiście pełnić tego typu dyżurów. To sporo obowiązków! Dobrym rozwiązaniem może okazać się profesjonalne sprzątanie wspólnot mieszkaniowych Warszawa.

Czy zatrudnienie firmy zewnętrznej to duży koszt?

Za usługi firm sprzątających trzeba zapłacić. Nie warto tu jednak oszczędzać, bo zyskujemy bezpieczną, czystą i przyjazną przestrzeń do życia. Trudno jest określić jednoznacznie cenę takiej usługi, bo wszystko zależy od powierzchni przeznaczonej do sprzątania, częstotliwości sprzątania oraz zakresu obowiązków. Należy jednak pamiętać, że uzyskana suma zostanie podzielona między wszystkich lokatorów, a to sprawia, że nie będzie ona tak dużym obciążeniem, jak mogłoby się wydawać. Uwzględnij także fakt, że jeśli zdecydowalibyście się na samodzielne sprzątanie, należałoby regularnie zrzucać się na środki czystości, mopy, miotły, ściereczki, nawozy, kupić sekatory, kosiarkę itd.

Firma zewnętrzna, oferująca sprzątanie wspólnot mieszkaniowych dysponuje własnymi sprzętami i detergentami. Są to narzędzia do użytku profesjonalnego, które gwarantują najwyższą jakość, a efekty dzięki nim, a także wiedzy i umiejętnościom zespołu są dużo lepsze, niż w przypadku sprzątania przez laika. Jako wspólnota nie musicie od razu podpisywać umowy na stałe zlecenie. Możecie umówić się z wybraną firmą na jednorazową usługę i na jej podstawie rozmawiać o dalszej współpracy.

Materiał Partnera