Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:33

Do czego służy technorattan?

  • 24.11.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Do czego służy technorattan?

Technorattan jest tworzywem sztucznym znajdującym szerokie zastosowanie w tworzeniu mebli zewnętrznych oraz wewnętrznych, choć z większym naciskiem na te pierwsze.

Czym jest technorattan

Nazywany jest ekorattanem, rattanem syntetycznym oraz sztucznym rattanem, wykonany jest ze wzmocnionego włókna polietylenowego lub poliuretanu, wzorowanym na rattanie naturalnym. Cechuje się dużą odpornością na niekorzystne czynniki zewnętrzne, czyli promieniowanie UV i wilgoć. Wytwarza się z niego nie tylko popularne meble ogrodowe, ale też donice ogrodowe, osłony balkonowe, skrzynki i kosze ogrodowe. Co istotne, producenci szacują trwałość produktów z technorattanu na około 10-15 lat.

Technorattan można również poddać recyklingowi, co w dobie coraz większej świadomości ekologicznej jest niezwykle ważne. Materiał ten jest lekki, więc łatwo przenosić je z miejsca na miejsce i łatwo składować je w okresie jesienno zimowym, nawet ustawiając jeden na drugim, co pozwala oszczędzić miejsce w garażu, szopie czy piwnicy. Włókna są elastyczne, dzięki czemu meble są bardziej odporne na uszkodzenia wynikające z użytkowania.

Jego gęstość uniemożliwia malowanie tego materiału, ale nie traci swojego nadanego podczas produkcji koloru przez długie lata. Dodatkowo technorattan jest odporny na plamy, łatwo utrzymać go w czystości.

Rattan czy technorattan - na co się zdecydować?

Rattan czyli naturalny materiał uzyskiwany z palm rotangowych, a wizualnie przypominający wiklinę, jest niezwykle atrakcyjny wizualnie. Wybierany jest przede wszystkim do wytwarzania mebli wewnętrznych, bo mimo, że jest dość trwały i giętki w momencie wyplatania (potem już sztywniejszym), to jednak długie wystawianie na działanie czynników atmosferycznych może mu z czasem zaszkodzić. Doskonale sprawdza się we wnętrzach urządzanych w stylu boho, gdzie czerpie się i nawiązuje do natury.

Technorattan lepiej niż jego naturalny odpowiednik sprawdza się na zewnątrz, na tarasach, balkonach czy w ogrodach, przez swoją wytrzymałość i elastyczność. Robi się z nich całe komplety modułowe, szafy, stoliki, krzesła, fotele i leżaki.

Wybór tworzywa zależy więc przede wszystkim gdzie chcemy go użytkować i jaki efekt wizualny chcemy uzyskać.

Powstają też tańsze imitacje technorattanu, warto jednak pamiętać, że plastik jest mniej wytrzymały, szybciej się odbarwia i blaknie i w zasadzie po jednym sezonie często wygląda już nieatrakcyjnie, czyli oszczędność jest tylko pozorna.

 

Materiał zewnętrzny