Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 03:31

NNW dla pracowników oświaty

Pracownicy jednostek oświatowych to grupa większego narażenia na nieszczęśliwe wypadki. To właśnie dlatego wielu nauczycieli zaopatruje się w ubezpieczenie NNW dla pracowników oświaty. Gwarantuje ono wsparcie finansowe w razie niefortunnego zdarzenia, w wyniku którego dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia.
  • 17.09.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
NNW dla pracowników oświaty

 

Na co narażony jest nauczyciel?

Nauczyciele są dość często przeciążeni ilością pracy. Polega ona nie tylko na prowadzeniu lekcji, ale także na ich opracowaniu, przygotowaniu materiałów dla uczniów a także na braniu udziału w zajęciach pozalekcyjnych. Są to wywiadówki, koła zainteresowań, konsultacje, kółka wyrównawcze, wycieczki klasowe czy szkolne akademie.

Nauczyciele pełnią rolę opiekunów, często bardzo licznych – a tym samym hałaśliwych klas. Praca w hałasie nie jest komfortowa i wymaga intensywnego używania gardła oraz strun głosowych. Wszystko to może powodować przemęczenie i sprzyjać chorobom. Poza tym niektórzy nauczyciele narażeni są także na naganne zachowania uczniów, których pomysły mogą szkodzić zdrowiu nauczyciela.

Kiedy działa NNW nauczycieli?

NNW dla pracowników oświaty chroni w wielu sytuacjach: podczas wykonywania obowiązków zawodowych, w drodze pomiędzy pracą a miejscem zamieszkania, w czasie prywatnym, podczas uprawiania sportów i w czasie urlopu. Zadziała więc kiedy idziemy na spacer lub gdy jedziemy z klasą na wycieczkę. Ubezpieczenie to chroni 24 h/dobę i przez 7 dni w tygodniu.

Co gwarantuje NNW dla pracowników oświaty?

Ubezpieczenie w wariancie podstawowym, gwarantuje wypłatę odszkodowania za każdy procent trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia uzależniona jest od sumy, na jaką się ubezpieczymy. Im wyższa ona będzie, tym wyższe odszkodowanie dostaniemy. Jej wartość podana jest oczywiście w OWU.

Ubezpieczyciel wypłaci nam świadczenie, gdy przytrafi nam się uraz (np. złamanie) spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem: spadniemy ze schodów, poślizgniemy się na nieodśnieżonym chodniku, spadniemy z roweru, czy ulegniemy wypadkowi komunikacyjnemu. Na rekompensatę możemy liczyć także w przypadku omdlenia (np. na skutek wysokiej temperatury w klasie).

Kiedy jeszcze dostaniemy odszkodowanie?

Odszkodowanie dostaniemy także wtedy, gdy doznamy wstrząsu mózgu, zawału serca czy udaru. Należy jednak sprawdzić, czy każde z tych zdarzeń dostępne jest w podstawowej wersji polisy. Zdarza się bowiem, że ochrona przed następstwami niektórych wypadków, może być dostępna jedynie w droższej, rozszerzonej wersji ubezpieczenia.

Niekiedy tylko poszerzona polisa NNW dla pracowników oświaty, oferuje odszkodowanie za pogryzienie przez zwierzęta, porażenie prądem lub poparzenia. To bardzo ważne, zwłaszcza dla nauczycieli chemii, fizyki i biologii. Wszak to oni przeprowadzają na lekcjach eksperymenty lub zabierają dzieci na wycieczki terenowe.

Dodatkowe warianty NNW i assitance

Rozszerzone wersje polis NNW gwarantują zazwyczaj zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji czy zakupu środków leczniczych. Nierzadko też zapewniają zwrot kosztów za odbudowę zębów czy za zakup środków rehabilitacyjnych i ortopedycznych. Dodatkowo prawie każdą polisę NNW można połączyć z zakupem pakietu assistance.

Wybierając go, możemy liczyć na darmowy transport medyczny, pomoc lekarską, opiekę pielęgniarki w domu czy też dostawę leków i sprzętu rehabilitacyjnego do domu. Warto rozważyć tą opcje. Może bowiem nie tylko odciążyć finansowo nauczyciela (podczas leczenia), ale i pomóc mu szybciej wrócić do zdrowia.

Czy wykupienie NNW ma sens?

Zdecydowanie tak. Najlepiej też połączyć polisę NNW z dodatkowym ubezpieczeniem OC, które uchroni nas przed konsekwencjami działań uczniów. Odpowiedzialność za ich przewinienia spada bowiem najczęściej na nauczyciela.

Decydując się na NNW dla pracowników oświaty nie warto też wybierać najtańszej polisy, ale tą, która chroni kompleksowo i daje realne wsparcie w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Pamiętajmy też, aby zwrócić uwagę na wyłączenia w ochronie ubezpieczeniowej.

Materiał zewnętrzny