Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 13:52

Czy można wyleczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba, która dotyczy znacznej liczby kobiet. Niestety w swoim początkowym stadium jest trudna do zweryfikowania, ponieważ niektóre z jej objawów mogą przypominać trądzik pospolity. Jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany oraz nie zostanie rozpoczęte odpowiednie leczenie i pielęgnacja skóry, trądzik różowaty może ulec zaostrzeniu i tym samym pozostawić na skórze poważne zmiany. Dowiedz się, jak niwelować jego objawy.
  • 08.03.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy można wyleczyć trądzik różowaty?

 

 

Co warto wiedzieć o trądziku różowatym?

Trądzik różowaty zaliczany jest do przewlekłych chorób skóry. Posiada charakter zapalny, a jego główna przyczyna niestety nie została poznana do tej pory. Trądzik różowaty zalicza się do tzw. nerwic naczynioruchowych skóry. Jego początek zazwyczaj związany jest z nadmierną aktywnością naczyń, bez obecności trwałych zmian skórnych. Najczęściej występuje u kobiet posiadających skórę naczynkową. 

 

Trądzik różowaty nie jest tym samym co trądzik pospolity i nie powinno zaliczać się go do jego typów. Niestety w wielu przypadkach niektóre objawy trądziku różowatego (jak obecność krostek w późniejszym etapie choroby) skłaniają ludzi do rozpoczęcia kuracji przeciwtrądzikowej. W jej skład wchodzą zwykle kosmetyki z substancjami aktywnymi, które mogą bardzo podrażnić nadreaktywną cerę i zaostrzyć istniejące już zmiany.

 

Trądzik różowaty – objawy

Trądzik pospolity występuje przede wszystkim u osób młodych i nastolatków przechodzących okres dojrzewania. W przypadku trądziku różowatego pierwsze objawy uwidaczniają się dopiero około 30. roku życia, a pełen rozwój choroby ma miejsce pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z trądzikiem różowatym? Jego objawy to:

  • I stadium (postać naczyniowo-rumieniowa) – obecność przejściowego rumienia, który pojawia się nagle lub po jakimś czasie utrwala się w środkowej części twarzy. Widoczne są teleangiektazje (rozszerzone naczynia krwionośne);
  • II stadium (postać grudkowo-krostkowa) – na podłożu rumieniowym pojawiają się grudki i krosty przypominające trądzik pospolity (choroby odróżnia jednak brak zaskórników);
  • III stadium (postać przerostowa) – powstaje, jeśli do tej pory nie zostało podjęte żadne leczenie. Oprócz utrwalonego rumienia i wykwitów pojawia się widoczny obrzęk skóry, który prowadzi do przerostu tkanki łącznej. Na tym podłożu może dojść do formowania się zmian guzowatych, a nawet zniekształcenia twarzy;
  • IV stadium (postać oczna) – często wyprzedza zmiany skórne, diagnozuje się ją u ok. 50% chorych. Objawy mogą przypominać zapalenie spojówek.

 

Trądzik różowaty to jedna z chorób, w przypadku których całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Jednak jego wczesne rozpoznanie umożliwia zatrzymanie rozwoju choroby.

 

Przyczyny trądziku różowatego

Wiadomo już, że główna przyczyna występowania trądziku różowatego nie została w pełni poznana. Mimo to wpływ na jego obecność ma wiele różnych czynników, także środowiskowych. Do przyczyn oraz czynników zaostrzających trądzik różowaty zaliczamy:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • podłoże łojotokowe;
  • zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, antykoncepcja hormonalna);
  • zaburzenia naczyniowo-ruchowe;
  • duże skoki temperatury;
  • promieniowanie ultrafioletowe;
  • spożywanie alkoholu;
  • spożywanie ostrych i gorących potraw;
  • niektóre z przyjmowanych leków;
  • niewłaściwą pielęgnację skóry;
  • obecność pasożyta – nużeńca ludzkiego.

 

Trądzik różowaty – pielęgnacja cery

Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa i wymagająca. Jednak stosowanie właściwej pielęgnacji w połączeniu z unikaniem czynników mogących zaostrzać objawy choroby pozwala na zatrzymanie jej rozwoju i przejście w stan remisji. Należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu skóry twarzy (zarówno rano, jak i wieczorem). Do tego warto stosować produkty o łagodnym i niedrażniącym działaniu. Warto sięgać także po kremy do twarzy wyposażone w filtr SPF. Dzięki temu nie tylko odżywiamy i nawilżamy skórę, ale i chronimy ją przed promieniami UV, które są dla niej bardzo szkodliwe. 

 

W przypadku skóry z trądzikiem różowatym należy zdecydowanie wystrzegać się kosmetyków pielęgnacyjnych zawierających alkohol, niektóre z kwasów czy sztuczne barwniki i konserwanty.

 

Materiał zewnętrzny