Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 21:49

Na czym polega ochrona punktów końcowych

Wobec stale rosnącego zagrożenia cyberatakami istnieje konieczność zabezpieczenia swojej firmy na wypadek niebezpieczeństw. Szczególnie istotna jest ochrona punktów końcowych tj. endpoint. W jaki sposób należy chronić takie urządzenia i co może grozić w razie ataku?
  • 07.12.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Na czym polega ochrona punktów końcowych

Co to jest punkt końcowy?

Każde urządzenie posiadające dostęp do firmowej sieci LAN może stanowić potencjalną bramę dla cyberprzestępców. Bez względu na to, czy jest to komputer stacjonarny, laptop, tablet, smartfon, a nawet drukarka, wszystkie wpisują się w definicję punktu końcowego. Nieodpowiednio zabezpieczony Endpoint jest zaproszeniem dla każdego, kto chce przechwycić poufne dane lub wywołać zamieszanie w firmie przez wprowadzenie do niej złośliwego oprogramowania.

Obecnie każde rozwinięte przedsiębiorstwo używa właśnie wewnętrznej sieci internetowej. Za jej pomocą dokonuje się komunikacji wewnętrznej i zapewnia zdalne sterowanie urządzeń biurowych ulokowanych w poszczególnych pomieszczeniach. To rozwiązanie niezwykle wygodne i skuteczne, jednak słabo lub zupełnie niezabezpieczone może okazać się początkiem poważnych trudności w firmie.

W jaki sposób chronić każdy endpoint?

Podstawą bezpieczeństwa jest stosowanie odpowiedniego programu antywirusowego. W przypadku niewielkich podmiotów tego typu rozwiązanie okazuje się zwykle wystarczające. Sytuacja zmienia się w momencie rozbudowy sieci wewnętrznej i podłączenia do niej sporej liczby urządzeń mobilnych. Zwiększony ruch generuje stopniowy zanik kontroli nad wykorzystywaniem urządzeń i dostępem do Internetu firmowego.

W korporacjach i przedsiębiorstwach, które na swoim wyposażeniu mają szereg różnorodnego sprzętu, odpowiedni będzie dedykowany system ochrony. Jest to zupełnie oddzielne zabezpieczenie punktów końcowych przez niezależnie działające oprogramowanie. Posiada wrażliwe i adaptacyjne środowisko, które świetnie sprawdza się w monitorowaniu wielu narzędzi biurowych.

Plusy użytkowania zaawansowanych rozwiązań

Korzyścią wynikającą z prezentowanego sposobu ochrony jest innowacyjny sposób działania. System zabezpieczający potrafi uczyć się maszynowo, dzięki czemu rozpoznaje i reaguje na zagrożenia dostrzeżone w firmie. Dzięki temu zapobiega atakom, które mogą zostać niedostrzeżone przez tradycyjne oprogramowanie.

Poza tym działa on w tle każdego podłączonego do LAN urządzenia, stale monitorując jego zachowanie. Wiele systemów tego typu nie wymaga angażowania oddzielnych podmiotów do współpracy. Administracją programu może zajmować się konkretna osoba w przedsiębiorstwie

Należy pamiętać, że koszt wdrożenia oprogramowania jest nieporównywalnie mniejszy od potencjalnych szkód wyrządzonych przez cyberprzestępców. Utrata danych klientów, czy poufnych informacji stanowi poważny problem i może narazić na straty finansowe i zmniejszenie wiarygodności przedsiębiorstwa. Firmy padają również ofiarą oprogramowania ransomware, które blokuje dostęp do urządzeń. Zabezpieczenie się przed cyberatakami świadczy o zapobiegliwości i świadomości istniejących zagrożeń.

Materiał Partnera