Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 19:54

Sytuacja na rynku pożyczek pozabankowych w czasach Covid-19

Pożyczki pozabankowe to popularne rozwiązanie wśród osób prywatnych oraz firm, którym zależy na pożyczce pieniężnej. Swoją popularność zawdzięczają relatywnie niewielkiej ilości formalności, szybkiej możliwości przelewu środków i bezproblemowej obsłudze przez internet. Tak było jeszcze przed epidemią koronawirusa. O tym czym są pożyczki pozabankowe i jak wyglądają ich zasady w obliczu COVID-19 opowiem w poniższym artykule. Na koniec odpowiem na pytanie, czy w dalszym ciągu łatwiej jest uzyskać pożyczkę pozabankową,  czy też sytuacja zmieniła się na korzyść kredytów bankowych.
  • 27.11.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Sytuacja na rynku pożyczek pozabankowych w czasach Covid-19

 

Pożyczki pozabankowe- co to takiego?

Pożyczka pozabankowa udzielana jest przez instytucje finansowe, a ich zasady reguluje ustawa o kredycie konsumenckim oraz Kodeks Cywilny. Natomiast kredyty gotówkowe (i nie tylko) udzilają banki, których działalność w tym zakresie regulują przepisy prawa bankowowego. Pożyczki pozabankowe to polecany przez wielu konsumentów sposób na uzyskanie szybkiej gotówki. Ilość dostępnych możliwości, łatwość uzyskania zobowiązania online i szybkość przelewu to korzyści wskazywane przez zwolenników takiego rozwiązania. Z uwagi na mniejszą ilość formalności, produkty zyskały rzesze zwolenników. Pożyczki to alternatywa dla kredytów - zarówno w przypadku osób prywatnych jak i przedsiębiorców. Jak wygląda rynek pożyczek w dobie koronawirusa? Czy cokolwiek zmieniło się w obliczu pandemii?

Pożyczki pozabankowe a COVID-19

Trwająca epidemia COVID-19 dotknęła każdej dziedziny życia. Zachodzące zmiany spowodowane restrykcjami, które mają wpływ na wszystkie dziedziny gospodarki ukazały się także w sektorze bankowym oraz pożyczek pozabankowych. Niespodziewana sytuacja spowodowała konieczność podjęcia kroków związanych z odpowiednim zabezpieczeniem i ustaleniem nowych zasad w sektorze. Pierwsza wersja tarczy antykryzysowej (Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw) miała wpływ także na sektor kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych.

NBP wydał decyzję dotyczącą zmiany oprocentowania kredytów i pożyczek. Wszyscy posiadacze zobowiązań odczuli zmniejszenie rat. Mniejsze raty kredytów to bardzo dobra wiadomość dla spłacających. Firmy udzielające pożyczek są jednak świadome, że sytuacja na rynku ma realny wpływ na obniżenie ich rentowności. Dodatkowo, wskutek możliwej utraty dochodów pożyczkobiorców ryzyko niespłacania zaciągniętych zobowiązań wyraźnie wzrosło. Wiele firm decyduje się na zwalnianie pracowników, umożliwia to powołanie się na sytuację związaną z pandemią. Nie jest to okres łatwy zarówno dla udzielających pożyczek jak i pożyczkobiorców.  Czy zatem firmy pożyczkowe zaprzestały działalności? Nie. Pożyczka na raty, czy szybka pożyczka online to wciąż dostępne instrumenty, zmieniły się jednak wymagania związane z ich otrzymaniem. W dobie COVID-19 szybki kredyt online trudniej otrzymać.

Firmy pożyczkowe dawniej potrzebowały jedynie danych z dowodu osobistego, oświadczenia o osiąganych dochodach i braku negatywnej historii związanej ze spłacaniem wcześniejszych zobowiązań.

Aktualnie wymagania uległy zmianie. Firmy jak najbardziej próbują zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem spłacania zobowiązania przez zaciągającego pożyczkę. W sektorze pożyczek główne kryterium stanowiące o jej przyznaniu to kryterium dochodowe. Podstawą jest osiąganie stałego (udokumentowanego) dochodu. Pożyczkodawcy mniej elastycznie podchodzą do potencjalnych klientów i w przypadku wątpliwości -  nie wahają się wydawać odmownych decyzji. Firmy mają możliwość wyznaczania własnych kryteriów, dlatego poszczególne zobowiązania mogą się między sobą różnić. Często spotykaną zasadą jest ta, że pożyczka nie może przekraczać 50% dochodu ze wskazanego okresu, a jej rata miesięczna nie może przekraczać 30% miesięcznego udokumentowanego dochodu. Otrzymanie nowej pożyczki jest trudniejsze w przypadku posiadania innych miesięcznych zobowiązań lub opóźnień w spłacaniu produktów bankowych i pozabankowych.

Pożyczki pozabankowe, czy kredyt w banku?

Popularne pożyczki online w 15 minut, czyli chwilówki przyciągają klientów łatwą dostępnością i szybką możliwością otrzymania pieniędzy. Tak samo jak dawniej, łatwiej uzyskać zobowiązanie pozabankowe niż to zaciągnięte w banku. Mimo zaostrzenia kryteriów, pożyczka przez internet na konto to wciąż mniejsza ilość formalności i mniej restrykcyjne kryteria w odniesieniu do produktów bankowych.Obecnie przy tych samych dochodach banki ostrożniej przyznają świadczenia. Oznacza to, że realna pożyczka może zostać udzielona na mniejszą kwotę, niż spełniając te same wymogi przed wybuchem epidemii. Pożyczkodawcy obawiają się ewentualnej utraty dochodów i tym samym możliwości spłaty zobowiązania. Dobrą wiadomością dla potencjalnych pożyczkobiorców jest niższe oprocentowanie oraz pozostałe koszty. Ściśle wynika to z ustawy, która reguluje obniżenie RSSO.Przed zdecydowaniem się na pożyczkę warto dokładnie sprawdzić realną możliwość jej spłaty. Każde opóźnienie, czy niespłacanie pożyczki mogą mieć wpływ na późniejszą odmowę udzielenia kolejnych zobowiązań.

W dalszym ciągu łatwiej jest uzyskać popularne pożyczki, niż zaciągnąć zobowiązanie bankowe, czyli kredyt.

* - Artykuł powstał we współpracy z portalem: www.pozyczki-24.pl 

 

Materiał Partnera